Papryka we własnym ogrodzie

Przydomowy ogródek to sposób nie tylko na aktywność fizyczną, ale przede wszystkim na własne hodowane i pielęgnowane warzywa. Najczęściej sadzi się marchewki czy pietruszkę, mając szklarnię — także ogórki. Klimat w Polsce umożliwia również uprawę papryki, jednak należy podchodzić do tego z odpowiednim przygotowaniem i postępować tak, by nie zaszkodzić tej roślinie.

Papryka we własnym ogrodzie

Papryka jest warzywem zdrowym i bogatym w cenne dla organizmu witaminy oraz minerały, dlatego powinna pojawiać się regularnie w diecie człowieka. Można zakupić ją w sklepie spożywczym czy warzywniaku, lecz ta wyhodowana samodzielnie będzie najsmaczniejsza i pozbawiona nadmiaru użytych na niej środków chemicznych.

Co robić, aby papryka się udała?

Decydując się na zasianie papryki we własnym ogródku, trzeba zdać sobie sprawę z jednej istotnej sprawy — ma ona bardzo wysokie wymagania. Żeby więc cieszyć się plonami, należy wpierw sprostać temu, czego potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Papryka potrzebuje przez cały sezon ciepła w wysokości 20-27 stopni, stałej temperatury. Należy zapewnić jej dużą wilgotność powietrza i podłoża, a także nie zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych takich jak nawożenie, podlewanie, ogławianie, podwiązywanie, ochrona przed szkodnikami i możliwymi chorobami.

Wszystkie te warunki najlepiej się spełnia, kiedy papryka uprawiana jest pod osłoną, stąd najlepsze są dla niej szklarnie oraz tunele, w których może odbywać się hodowla tego warzywa. Przyniesie to ze sobą najlepsze rezultaty w postaci smacznych, czerwonych strąków.

Sadzenie papryki a podłoże

W przypadku sadzenia papryki do gruntu olbrzymie znaczenie ma podłoże. Musi być ono ciepłe. Dlatego tez uprawa zalecana jest w tym czasie w roku, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Jedynie wtedy będzie można cieszyć się z plonów. Gleba w miejscu, które planuje się poddać pod uprawę papryki, musi być dobrze odżywiona, próchnicza, żyzna, a do tego zasobna w składniki pokarmowe oraz wilgotna — jej optymalna wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%.

Do takiego podłoża można posadzić rośliny, jednak wciąż należy mieć na uwadze, że czynność tę należy wykonać najwcześniej po przejściu wiosennych przymrozków — odpowiednią porą jest więc końcówka maja.

Odmiany papryki polecane do uprawy gruntowej

Jedną z polecanych odmian papryki, która nadaje się do uprawy w gruncie, jest Roberta, której czas owocowania zbiega się z najcieplejszymi okresami roku. Okazy tej odmiany są wczesne, czerwone i słodkie.

Dla osób, które nie mają doświadczenia z uprawą papryki lub też jest ono niewielkie, dobrym początkiem będzie sadzenie papryki De Cayenne, również czerwona, jednak w przeciwieństwie do powyższej ma mniejsze strąki, a w smaku jest dość ostra. Jej owoce zbiera się w sierpniu.

Odmianą bardziej odporną na błędy uprawowe, która lepiej też znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, jest Marta Polka. To wczesna odmiana, która nie wymaga stosowania przy jej uprawie podpór — ma sztywne, wzniesione pędy. Jej owoce przyjmują kolor żółty.

Odmiany papryki polecane do upraw pod osłonami

Papryka ma wiele odmian, które silnie się krzewią i przez to wymagają wielu czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Istnieją jednak także takie, które wykazują się samokończeniem i sprawdzą się w przypadku osób, które nie są w stanie poświęcić odpowiednio wiele czasu na pielęgnacje.

Wśród tych pierwszych odmian znajduje się między innymi Telimena — jest ona wartościowa pod względem odżywczym. Jej owoce przyjmują ciemnożółty odcień skórki i mają grube ścianki. Pojawiają się w okresie średniowczesnym, są duże — ich waga wynosi około 110-140 gramów.

Odmianą wymagającą mniejszej pracy przy pielęgnacji jest Robertina dająca wczesne czerwone owoce. W przypadku uprawy pod osłonami muszą być one nieogrzewane. Charakterystyczna jest dla niej wysoka plenność oraz skoncentrowane dojrzewanie owoców.

Inną z tej grupy jest odmiana Nokturn — jej owoce charakteryzuje fioletowa skórka oraz kształt sopla. Przy uprawie konieczne jest użycie palików do podtrzymania. Odmiana ta nie wymaga cięcia, jednak należy pamiętać o usuwaniu pędów bocznych, które wyrastają z pędu głównego, do wysokości pierwszego rozgałęzienia.

Pielęgnacja papryki

Niezależnie od tego, czy papryka sadzona jest do gruntu, czy też pod osłonami, wymaga w mniejszym lub większym stopniu zabiegów pielęgnacyjnych. Poza cięciem i nawożeniem istotne jest także wspomniane palikowanie, jak i podwiązywanie, skracanie i usuwanie pędów oraz ogławianie. Dzięki tym czynnością owoce papryki będą mogły pojawiać się regularnie i być tak smaczne, jak się tego oczekuje.